Selvom om museets arbejde er forankret i Fattiggårdens rammer i Svendborg, betyder det ikke, at vi ikke rejser ud og lærer og lærer fra os. Her får I derfor en "rejseberetning" fra Jacob Knage Rasmussen, der er i England for tiden.

I den seneste måned har jeg været indskrevet som en "visiting Ph.d. student på Faculty of Social Sciences på University of Bradford. Det har været en periode med fordybelse og gode drøftelser med bl.a. Dr. Carole Binns og Dr. Jim Goddard. Forleden besøgte jeg Care Leavers Association UK i Manchester, hvor bestyrelsesformanden Jim Goddard og den daglige leder David Graham, begge tidligere anbragte, fortalte om foreningens arbejde og erfaringer. Det var et yderst inspirerende besøg, hvor de bl.a. kunne fortælle om deres mangeårige arbejde med at støtte og hjælpe tidligere børnehjemsbørn i jagten på deres journaler. 
På en væg i foreningens lokaler hang også små budskaber og råd, som tidligere børnehjemsbørn havde skrevet til hinanden og til alle os, der ikke selv har erfaringer med at være anbragt. 
Jeg kunne bl.a. læse:
"You are not your circumstances...you are the creator and changer of them...your are who you want to be" (Janay)
"Never a failure, always a lesson" (Jodi).
"Be yourself, no matter what they say" (Unnamed).
"I was in care - so what!!!" (Gladys).
Mon ikke vi alle kan lære noget af disse kloge ord - jeg kan i hvert fald!"

I kan læse mere om The Care Leavers Association på dette link: http://www.careleavers.com/

Jacob Knage Rasmussens projekt er led i forsknings- og formidlingsprojektet "Velfærdshistorier fra kanten", som er støttet af Velux-fonden. Et projekt, som I kan læse mere om her: http://www.svendborgmuseum.dk/forskning